Бежаници

Бежанци на Весела Љахова (1961) е историски роман кој врз фонот на мошне специфичните и многу често на контроверзен начин толкувани историски настани прикажува многубројни човекови судбини. Книгата претставува глас на автентично сочувство кон обичниот човек, кон неговите страдања и неговата способност во големите историски премрежиња да го зачува своето достоинство. Бежанци е сага за едно време исполнето со драматични историски настани, но и сага за човековата волја да постави јасна граница меѓу доброто и злото, за човековата моќ да донесува одлуки што нема да го нарушат индивидуалното чувство за праведност.

Романот е добитник на националната награда за литература „Христо Г. Данов“ за 2014 година.

250.00 ден

Категорија

Детали за Книгата

Страни

760

Дизајн на насловна

Бранко Прља

Издавачка куќа

Готен

Јазик

македонски

ISBN

978-608-4625-85-8

Издадена

2017

Едиција

Контемпоранеа

За Авторот

Весела Љахова

Критики

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Бежаници”